Po prostu blog

Potężna dawka matematycznej wiedzy

Tablice matematyczne. Wybrane wzory. Matura.

gru 26, 2018 | Liceum, Matura

Tablice matematyczne każdy uczeń ma ze sobą na maturze, lecz nie każdy potrafi z nich korzystać. Według mnie to błąd. Tablice matematyczne są bardzo przydatne, bo nie trzeba pamiętać wzorów, a wiadomo po co zaśmiecać sobie głowę? Tablice matematyczne po co one są na maturze? Czy faktycznie po to by pomóc czy rozproszyć? I jak korzystać z tablic matematycznych? Dowiesz się o tym czytając ten wpis.  

Nie rozumiem, dlaczego w szkole na lekcjach matematyki mało czasu jest poświęcone na zapoznanie ucznia z tablicami matematycznymi. Jak uczeń je dobrze zna to nie traci czasu na maturze na szukanie konkretnego wzoru. Otwiera tablice, przepisuje wzór i liczy dane zadanie. Marnowanie czasu na maturze jest czymś niepożądanym, jest go zawsze za mało.

Im częściej się korzysta z tablic tym więcej wzorów mimochodem zostaje w głowie.

Kolejna kwestia im częściej się korzysta z tablic tym więcej wzorów mimochodem zostaje w głowie. To tak jak z pisaniem ściąg na sprawdzian, po przez ich pisanie uczymy się. Ten sam mechanizm zachodzi w naszych głowach gdy używamy przy każdej możliwej okazji tablic matematycznych.

Mając tablice matematyczne pod ręką nie będziesz wiedział jak z nich korzystać gdy nie wiesz co w ich środku jest. Siedząc na maturze z matematyki to trochę za późno by zacząć je przeglądać, dlatego polecam by z nich korzystać znacznie wcześniej.

Siedząc na maturze z matematyki to trochę za późno by zacząć je przeglądać.

Jak się nauczyć korzystać z tablic matematycznych?

  • Po pierwsze trzeba zacząć liczyć zadania. Gdy już liczysz cokolwiek wtedy najczęściej musisz skorzystać z jakiegoś wzoru, czy to przy potęgach, czy przy funkcji kwadratowej.
  • Po drugie zacząć liczyć zadania ze mną. W filmach które umieszczam tutaj i na youtube zaznaczam gdzie dany wzór jest w tablicach i pokazuję jak z niego można korzystać.
  • Po trzecie jeszcze więcej liczyć.

 Jak znasz dobrze tablice matematyczne to nie marnujesz czasu na maturze by znaleźć wzór. Wiesz gdzie on jest!

 Tablice matematyczne są do pobrania bezpłatnie na stronie cke. Link podaje tutaj >> pobierz.

Tablice matematyczne CKE link do pobrania

Kliknij w obrazek i pobierz tablice

0 0 votes
Article Rating

O mnie

Zgodnie z moją teorią, matematyki może się nauczyć każdy, wystarczy trochę praktyki. Podobnie jak z jazdą na rowerze czy graniem w gry 🙂 im częściej to robisz tym jest łatwiej np. przejść kolejny poziom. Matematyka działa tak samo, im więcej masz praktyki w liczeniu, tym mniej może Ciebie zaskoczyć. Po prostu licz!

Więcej o mnie…

0
Would love your thoughts, please comment.x