Kąty w okręgu Twoja zmora czy przyjemność? Dziś pokażę Tobie, że kąty w okręgu nie są takie straszne, jak je diabły chcą namalować.
Kąty w okręgu – kąt środkowy, to który?
Można go łatwo i szybko znaleźć, ponieważ kąt środkowy to taki kąt, który ma wierzchołek w środku okręgu, a jego ramiona to promienie okręgu.
Kąt wpisany, to który?
Ten kąt jest jakby zahaczony o okrąg ;). Dokładniej mówiąc kąt wpisany ma swój wierzchołek na okręgu, a ramiona są takie długie, NIE SĄ to promienie, tylko cięciwy.
Kąt środkowy i wpisany oparty na tym samym łuku. Związek między kątami w okręgu.
Istnieje pewien związek między kątem środkowym i wpisanym. Kąt środkowy jest dwa razy większy niż kąt wpisany, ważne! Te kąty muszą być oparte na tym samym łuku.
Poniżej możesz zobaczyć kiedy korzystamy z tej zależności. Bardzo ważne jest to, żeby kąt środkowy i kąt wpisany były oparte na tym samym łuku.
A kiedy nie możemy zastosować tej zależności?
Nie możesz korzystać z tej zależności, gdy kąt środkowy i kąt wpisany są oparte na różnych łukach.
I to tak naprawdę tyle.
By nie mieć z nimi problemów, trzeba pamiętać parę rzeczy:
jeśli kąt jest zaczepiony swoim wierzchołkiem o środek okręgu, to wtedy mówimy, że ten kąt w okręgu to kąt środkowy,
jeśli kąt jest zaczepiony swoim wierzchołkiem o okrąg, to jest kąt wpisany
a gdy obydwa kąty są na tym samym łuku, możemy skorzystać z zależności na te kąty w okręgu, czyli kąt środkowy jest dwa razy większy od kąta wpisanego.
Kąty w okręgu – zadania, przykłady, powtórka
Ja wiem, że czasem lepiej posłuchać jak się o czymś mówi. Poniżej zostawiam Tobie film związany z kątem środkowym i kątem wpisanym. Jest sporo zadań, jeszcze raz pokazane dokładnie na co trzeba zwracać uwagę by zaprzyjaźnić się z tym tematem jakim są kąty w okręgu. Jeśli potrzebujesz typowo temat powtórzyć pod kątem matury, to zerknij tutaj IDĘ PO TO KLIK.
A teraz już bez zbędnego gadania, zapraszam do oglądania:
Jeszcze poczekaj!!
Kąty w okręgu zadania.
A i jeszcze mam dla Ciebie skrót:
Buziaki,
Ola.